Universalus produktas ceolitas klinoptilolitas yra natūralus mineralas, pasižymintis išskirtinėmis fizinėmis savybėmis, kurios susidarė dėl šio mineralo ypatingos kristalinės struktūros. Per milijonus metų vulkaninių pelenų sluoksniai buvo veikiami aukštos temperatūros ir slėgio ir tai sudarė sąlygas fiziniams ir cheminiams pokyčiams, kurie sukūrė įvairias ceolito grupes, taip pat ir klinoptilolitą.
Klinoptilolitas gali sulaikyti kietas, skystas ir dujų pavidalo medžiagas savo dideliame vidiniame absorbuojančiame paviršiuje. Kanalų matmenys yra pakankamai dideli, kad leistų molekulei, kuri yra keleto dešimtųjų dalių dydžio pagal nanometrinę skalę, prasiskverbti, tuo tarpu šie kanalai yra per maži, kad sulaikytų dideles sudėtines molekules, tokias kaip amino rūgštys, vitaminai ir kitos biologinės makromolekulės. Klinoptilolito gardelė veikia kaip atrankinis absorbuojantis rėtis, per kurį kai kurios molekulės praeina, o kitos – ne.
Ceolito ir klinoptilolito savybės
Klinoptilolitas gali sulaikyti kietas, skystas ir dujų pavidalo medžiagas savo dideliame vidiniame absorbuojančiame paviršiuje. Kanalų matmenys yra pakankamai dideli, kad leistų molekulei, kuri yra keleto dešimtųjų dalių dydžio pagal nanometrinę skalę, prasiskverbti, tuo tarpu šie kanalai yra per maži, kad sulaikytų dideles sudėtines molekules, tokias kaip amino rūgštys, vitaminai ir kitos biologinės makromolekulės. Klinoptilolito gardelė veikia kaip atrankinis absorbuojantis rėtis, per kurį kai kurios molekulės praeina, o kitos – ne. Didžiulės ceolitų galimybės atsiranda dėl specifinių fizikinių-cheminių savybių:
- aukštas jonų mainų atrankumas
- reversinė hidratacija ir dehidratacija
- aukšta dujų sorbcijos geba
- aukštas termostabilumas
- atsparumas agresyviai aplinkai
Poveikio mechanizmas
Reversinė hidratacija ir dehidratacija – vienas iš žingsnių, naudojamų apdorojant klinoptilolitą, yra jo išdžiovinimas 400oC temperatūroje. Džiūvimo metu įvyksta laisvojo ir sulaikyto vandens pašalinimas iš kristalinės gardelės, kuris tuomet yra kompensuojamas kontaktuojant su medžiagomis, tokiomis kaip sandėliuojami grūdai ir pašarai, gyvūnų kraikas, išmetamosios dujos, ir tai padeda išvengti kondensacijos ir panašių dalykų. Klinoptilolitas stabilizuoja drėgmę mažomis tūrio dozėmis ir išvengia neigiamo vandens poveikio.
Jonų mainai– gardelės struktūra suteikia galimybes klinoptilolitui veikti kaip Jonų mainų skatintojui ir kaip atrankiniam adsorbentui. Adsorbavimas ir jonų mainai priklauso nuo jų krūvio ir dydžio. Kuo labiau jonų dydis atitinka klinoptilolito įeinančios gardelės dydį, tuo lengviau bus šiuos jonus sulaikyti ir išlaikyti. Įėjimo porų skersmuo yra maždaug 4 angstremai, o tai atitinka vidutinius amoniako jonus NH4 +, H2O, Cs134 ir Cs137.
Šie junginiai pademonstruoja didžiausią trauką, kuri leidžia prisijungti prie klinoptilolito, kuris veikia kaip atrankinis absorbentas daugeliui teršalų grupių.
Absorbavimas – klinoptilolitas absorbuoja:
- Amoniaką
- Sunkiuosius metalus
- Radionuklidus
- Kvapus, dujas
- Vandenį
Ceolito susidarymas
Vykstant Žemės formavimuisi, gamta paliko mums vertingą dovaną – klinoptilolitą. Tai natūralus mineralas su išskirtinėmis fizinėmis savybėmis, kurios atsiranda dėl šio mineralo ypatingos kristalinės struktūros. Per milijonus metų vulkaninių pelenų sluoksniai buvo veikiami aukštos temperatūros ir slėgio ir tai sudarė sąlygas fiziniams ir cheminiams pokyčiams, kurie sukūrė įvairias ceolito grupes, taip pat ir klinoptilolitą. Klinoptilolitas priklauso didžiulei ceolito grupei, vadinamai heulanditu.
Panaudojimas
Pirmą kartą ceolitai buvo panaudoti praėjusio amžiaus 50-aisiais metais, kuomet buvo ištirtos šio natūralaus mineralo savybės. Kompanijai ZEOCEM, a.s. Bystré priklauso klinoptilolito mineralo, kuris yra priskiriamas didelei ceolitų grupei, karjero kasybos teisės. Karjeras yra išsidėstęs Nizny Hrabovec rytinėje Slovakijoje. Šios vietovės turtingumas ir grynumas prisidėjo prie to, jog ši kasykla yra pripažįstama kaip vieną geriausių pasaulyje. Karjere naudojamas išgavimo metodas atitinka šiuolaikinius reikalavimus ir užtikrina labiausiai įmanomą draugišką požiūrį į gamtą.
Struktūra
Klinoptilolito struktūra susideda iš trimatės gardelės, kuri yra sudaryta iš Silikato tetrahedrito (SiO4)4 – kiekvienas sujungtas tarpusavyje deguonies atomais; silicio atomai yra pakeičiami aliuminiu (AlO4)5, sukuriant charakteringą erdvinę struktūrą su ryškiu ertmių paplitimu, kurios yra sujungtos kanalais, ir kuriuose yra sukaupiami metalų katijonai arba vandens molekulės. Bendras ertmių tūris yra nuo 24 iki 32%.
Pritaikymas
Klinoptilolitas yra plačiai naudojamas žemės ūkyje, gyvulininkystės fermose, statybose, aplinkos apsaugoje, vandens ir dujų valyme ir daugelyje kitų pramonės šakų. Norėdami peržiūrėti panaudojimo galimybių sąrašą, spauskite čia.