Akvakultūra turi du gyvybiškai svarbius parametrus: ištirpęs deguonis ir amoniakas. Lyginant su ištirpusiu deguonimi, amoniako koncentraciją yra kur kas sudėtingiau kontroliuoti. Žuvų šlapimas, išmatos ir susikaupusios nereikalingos maisto medžiagos, visa tai gamina amoniaką. Amoniakas lengvai tirpsta vandens tirpaluose ir virsta amoniako jonais (NH4+).
AMONIAKO PROBLEMA AKVAKULTŪROJE: SPRENDIMAS CEOLITAS
Amoniakas yra toksiškas vandens gyvybei ir sumažina deguonies gebėjimą pernešti hemoglobiną. Be to, amoniakas pažeidžia žiaunas, o tai neleidžia žuvims gauti deguonies.
CEOLITAS: 1 PRODUKTAS, 3 SKIRTINGI FILTRAVIMO BŪDAI
- Absorbuoja toksines medžiagas, tokias kaip sunkieji metalai ir amoniakas.
- Filtruoja iki 4 mikronų dydžio daleles.
- Suteikia plačią veikimo erdvę nitrifikatoriams.
- Pagerina bendrą ekosistemų kokybę ir sanitariją.
- Apsaugo nuo dumblių ir samanų formavimosi.
- Vanduo tampa optiškai ir biologiškai švarus.
- Pašalina dujas ir blogus kvapus.
Ceolitas turi sugebėjimą pašalinti amoniaką iš vandens, naudojant tris skirtingus filtravimo metodus:
Mechaninis filtravimas
Žuvų išmatos ir nereikalingos maisto medžiagos yra filtruojamos mechaniniu būdu. Nepaisant plataus smėlio ir anglies naudojimo; tinkamo dydžio ir kiekio ceolitas yra kur kas efektyvesnis nei smėlis ir anglis. Smėlio filtrai gali filtruoti 20 – 40 mikronų dydžio daleles. Tuo tarpu ceolitas gali filtruoti net 4 mikronų daleles. Dar daugiau, filtrai su ceolitu per pusę sumažina sistemos praplovimo poreikį.
Cheminis filtravimas
Vykstant cheminiam filtravimui, amoniakas yra absorbuojamas panaudojant jonų mainų priemonę. Tokiam filtravimui reikalinga aukšta jonų mainų geba, kurią turi Ceolitas – Klinoptilolitas. Po to, kai amoniako jonai yra absorbuojami ceolito pagalba, amoniakas daugiau nebegali ištirpti vandenyje.
Biologinis filtravimas
Biologiniame filtravime yra naudojamas natūralus bakterijų augimas, kuris mineralizuoja azoto komponentus. Biologinis filtravimas apima aerobines (nitrifikavimo) ir anaerobines (denitrifikavimo) pakopas. Nitrifikacija yra populiariausias filtravimo metodas, kuris amoniaką paverčia į nitritą, o tuomet nitritas, pasitelkus autotrofines bakterijas, paverčiamas nitratais. Didelis paviršius, kurį suteikia ceolitas, yra puikiai tinkama bakterijų kolonijoms. Ceolitas palaiko optimalaus lygio nitrifikaciją sistemose, kuriose yra naudojamas.
- Ceolitas suteikia galimybę mėgautis skaidriu ir biologiškai švariu vandeniu
- Pagerina bendrą ekosistemų kokybę ir sanitariją
- Apsaugo nuo dumblių ir samanų formavimosi
Jūs galite naudoti ceolitą filtravimo sistemose, baseinuose ir akvariumų dugne, norėdami išfiltruoti išmatas ir nenaudingas maistines medžiagas mechaniškai; iš savo tvenkininio ar akvariumo sistemos pašalinti amoniaką ir suteikti geriausias sąlygas tvenkinio ar akvariumo aplinkai.
KONSTRUKTYVŪS PASTEBĖJIMAI NAUDOJANTIEMS CEOLITĄ
Žuvų išskiriamo amoniako kiekis yra tiesiogiai proporcingas žuvų aktyvumui, vandens temperatūrai ir maistinių medžiagų kiekiui. Ištirpusio amoniako koncentracija ir toksiškumas padidėja dėl temperatūros ir pH, o sumažėja dėl ištirpusio deguonies koncentracijos.
Amoniako pašalinimas yra tiesiogiai proporcingas naudojamo ceolito kiekiui. Amoniakas skatina dumblių augimą vandens aplinkoje. Dumbliai padengia ceolito paviršių, norėdami gauti daugiau amoniako ir neleidžia ceolitui absorbuoti amoniako. Todėl dumblių bioplėvelė ant ceolito paviršiaus turėtų būti pašalinama rankiniu būdu, norint užtikrinti maksimalų amoniako pašalinimo efektyvumą.
Ceolitų jonų mainų efektyvumas nėra įtakojamas temperatūros pokyčių.
Ceolitas, kuomet jis yra pradedamas naudoti sistemoje, subalansuoja pH lygį ir pašalina vandens kietumą. Pasiekus pusiausvyrą, ceolitas pradeda absorbuoti amoniaką maksimaliu pajėgumu.
! Ceolitas šalindamas amoniaką, pašalina ir fosfatus. Šis poveikis atsiranda dėl ant ceolito susidariusios bioplėvelės, kuri padengia ceolito paviršių. Fosfatai, kurie yra reikalingi akvariumuose (pvz., akvariumuose, kuriuose gyvena moliuskai) turėtų būti atidžiai stebimi,jei juose yra naudojamas ceolitas.
- Ceolitas naudojamas ne tik filtruose, bet ir eko baseinų, eko tvenkinių ir akvariumų dugne.
- Ceolitas yra 100% natūrali medžiaga. Jis yra netoksiškas ir iš tiesų saugus.
- Ceolitas yra tvirta medžiaga, kuri netrupa ir neištirpsta.
Kuomet ceolitas prisikaupia amoniako, jis gali būti atnaujinamas, nuplaunant jį su druskos prisotintu vandens tirpalu (15 g/l).