Aktualijos
Ekologiškas Dirvožemio Substratas

Įdomūs Faktai Apie Ceolitą

Faktai kurių nežinojote apie ceolitą! 1986 metais Černolio atominėje elektrinėje įvyko sprogimas, kuris buvo 30 – 40 kartų stipresnis nei atominė bomba numesta Hirošimoje/Nagasakyje. Tam, kad būtų pašalintas užterštumas, buvo panaudota maždaug 500 000 tonų ceolito/klinoptilolito iš įvairių telkinių. Klinoptilolitas buvo panaudotas: nukenksminant radioaktyvias atliekas vandenyje.

Nelaimė Černobylyje, Ukraina – 1986

1986 metais Ukrainos atominėje elektrinėje įvyko sprogimas, sprogimas buvo 30 – 40 kartų stipresnis nei atominė bomba, kuri buvo numesta Hirošimoje/Nagasakyje.

Izotopai, kurie pasklido, įvykus nelaimei: 137 Cs , 134 Cs , 90 Sr , 89 Sr

Tam, kad būtų pašalintas užterštumas, buvo panaudota maždaug 500 000 tonų ceolito/klinoptilolito iš įvairių telkinių.

Klinoptilolitas buvo panaudotas: nukenksminant radioaktyvias atliekas vandenyje (Cs ir Sr radioizotopus), apsauginių barjerų statybai apsaugant dirvožemį, nukenksminant geriamąjį vandenį (Dnepro upė), pridedant į melžiamų karvių pašarus (10% klinoptilolito – Cs sumažinimas piene), piliulėse, skirtoms žmonėms, pridedant į šokoladą ir sausainius.

NASA Johnson Kosmoso Centras, Hiustonas, JAV – ceoponinių augalų auginimas

NASA Kosmoso centras JAV pristatė ceoponinių augalų auginimo koncepciją – tai yra hidroponinis augalų auginimas, naudojant ceolitą (augalų auginimas dirvos pakaitale).

NASA sukūrė substratą, kurio pagrindas buvo klinoptilolitas – apatitas – dolomitas ir pirmą kartą substratas buvo panaudotas kosminėje stotyje MIR (1990). Ceoponiniamc auginimui yra naudojamas tik substratas ir vanduo, tuo tarpu klinoptilolitas – pagrindinis ingredientas, veikia kaip Jonų įkroviklis ir lėtai paskleidžia maistingąsias medžiagas į substratą.

Pirmosios ceoponinės daržovės, išaugintos kosmose, buvo Ridikėliai, taip pat buvo išauginti kviečiai.

Ceolitas tekstilės pramonėje

Klinoptilolitas, kuris, panaudojant nano technologijas, modifikuojamas iki nedidelių dalelių, turi didesnį poveikį naudojant jį tekstilės pramonėje.

Naudojant nano daleles audiniams (merserizavimas – medvilnės modifikacijos, šarminė hidrolizė – poliesteris) padeda pasiekti, kad audiniai pasižymėtų antimikrobinėmis savybėmis bei suteiktų UV apsaugą.

Audiniai ir drabužiai su ceolitu apsaugo odą nuo išorės poveikio.